DM-Stafett 24/8

av | maj 7, 2017

DM Stafett Norrbotten 2008

Lag-Resultat

EOS (Elektroniskt Orienterings System) Hektor Data AB www.hektor.se Utskriftsdatum: 2008-08-24 14:55:45

 


Klass: D110


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 97.05 OK RENEN.1 1 25.23 25.23 LENA THURESSON
      2 56.30 31.07 KARIN WOLLBRAND
      3 97.05 40.35 KERSTIN MALMBORG
 
2 143.21 VITTJÄRVS IK 1 41.45 41.45 ANNELI WICKBOM
      2 96.31 54.46 SUSANNE ANDERSSON
      3 143.21 46.50 LENA LUNDSTEN
 
3 151.40 OK RENEN.2 1 44.41 44.41 GUNILLA SALÉN
      2 87.18 42.37 YLVA NILSSON
      3 151.40 64.22 EVA LEFFLER
 
  Utg OK VARGEN 1 48.19 48.19 BIRGIT LUNDQVIST
      2 137.07 88.48 MARIA BERGSTRÖM
      3 Utg   LENA NILSSON
 
 
 

Klass: D12


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 39.54 BERGNÄSETS AIK 1 17.34 17.34 SIGRID HOLMGREN
      2 39.54 22.20 STINA VON HEIJNE
 
2 43.52 PITEÅ IF 1 28.07 28.07 Elin Nordlund
      2 43.52 15.45 IDA NORDLUND
 
3 45.13 VITTJÄRVS IK 1 25.15 25.15 JOSEFINA ANDERSSON
      2 45.13 19.58 LINNÉA EMLÉN
 
4 50.25 OK RENEN 1 26.04 26.04 SUSANNE NILSSON
      2 50.25 24.21 SIGNE LEFFLER ROSENDAHL
 
 
 

Klass: D13-16


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 77.24 VITTJÄRVS IK.1 1 25.29 25.29 ANDREA WICKBOM
      2 53.28 27.59 EVELINA WICKBOM
      3 77.24 23.56 AMANDA HOLMGREN
 
2 83.46 OK RENEN 1 26.12 26.12 AGNES LEFFLER ROSENDAHL
      2 57.31 31.19 LISA SUNDSTRÖM
      3 83.46 26.15 EVELINA CHRISTOFFERSSON
 
3 87.36 VITTJÄRVS IK.2 1 32.01 32.01 FANNY ANDERSSON
      2 59.44 27.43 JULIA SIPOLA
      3 87.36 27.52 JOSEFINA TUOREMAA
 
4 102.14 OK VARGEN 1 35.23 35.23 HELENA LUNDQVIST
      2 60.35 25.12 EMMA BERGSTRÖM
      3 102.14 41.39 JOHANNA EK
 
 
 

Klass: D140


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 104.39 BERGNÄSETS AIK 1 27.35 27.35 AGNETA HOLMGREN
      2 70.59 43.24 GRY HOLMGREN
      3 104.39 33.40 MARIA SVANBERG
 
2 112.58 PITEÅ IF 1 37.57 37.57 LAILA MYRLUND
      2 73.46 35.49 IRENE DANIELSSON
      3 112.58 39.12 ANN PERSSON
 
 
 

Klass: H110


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 113.44 OK RENEN 1 32.59 32.59 FREDRIK SALÉN
      2 71.32 38.33 ALF BERGMAN
      3 113.44 42.12 JAN CHRISTOFFERSSON
 
2 128.10 BERGNÄSETS AIK.2 1 34.45 34.45 PER ÖGREN
      2 75.21 40.36 RICHARD HOLMGREN
      3 128.10 52.49 PARTRIK VON HEIJNE
 
3 136.58 SESKARÖ IF.1 1 37.33 37.33 JAN LINDSTRÖM
      2 79.48 42.15 TORE SVEDLUND
      3 136.58 57.10 ROGER WESTIN
 
4 167.42 BERGNÄSETS AIK.1 1 38.53 38.53 TAGE NORDBERG
      2 95.46 56.53 BJÖRN SVANBERG
      3 167.42 71.56 FREDRIK HOLMGREN
 
5 213.50 SESKARÖ IF.2 1 55.03 55.03 KJELL HENRIKSSON
      2 127.56 72.53 SVEN-GUSTAV HUHTA
      3 213.50 85.54 MATS LINDSTRÖM
 
 
 

Klass: H12


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 33.06 OK RENEN 1 16.23 16.23 ISABEL SALÉN
      2 33.06 16.43 ROBIN SALÉN
 
2 38.13 VITTJÄRVS IK.1 1 16.25 16.25 OSKAR WESTIN
      2 38.13 21.48 ARVID HOLMGREN
 
3 50.19 VITTJÄRVS IK.2 1 24.24 24.24 SIMON ANDERSSON
      2 50.19 25.55 RASMUS WICKBOM
 
4 50.27 BERGNÄSETS AIK 1 26.39 26.39 OSKAR ÖQVIST
      2 50.27 23.48 HARALD LARSSON
 
5 54.16 HAPARANDA OK 1 19.05 19.05 JAKOB PESSA
      2 54.16 35.11 JOHANNA LUNDQVIST
 
6 68.30 SESKARÖ IF 1 19.49 19.49 NILS HENRIKSSON
      2 68.30 48.41 JENS WESTIN
 
  Utg VITTJÄRVS IK.3 1 47.40 47.40 ALBIN EMLÉN
      2 Utg 35.30 HANNA TUOREMAA
 
  Ej St OK VARGEN
 
 

Klass: H13-16


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 69.32 BERGNÄSETS AIK.1 1 19.32 19.32 JONAS LARSSON
      2 44.48 25.16 CARL HOLMGREN
      3 69.32 24.44 GUNNAR HOLMGREN
 
2 73.24 OK RENEN.1 1 22.58 22.58 AXEL CHRISTOFFERSSON
      2 47.23 24.25 FILIP SALÉN
      3 73.24 26.01 PETTER BERGMAN
 
3 79.29 HAPARANDA OK 1 27.25 27.25 VILLE HYVÄRINEN
      2 57.45 30.20 ELIS FRANZÉN
      3 79.29 21.44 DAVID PESSA
 
4 79.47 BERGNÄSETS AIK.2 1 19.27 19.27 ULRIK NORDBERG
      2 46.26 26.59 ERIK ÖGREN
      3 79.47 33.21 VICTOR HENRIKSSON
 
5 87.22 OK RENEN.2 1 37.37 37.37 JOHAN BERGMAN
      2 62.37 25.00 LINNEA SUNDSTRÖM
      3 87.22 24.45 MARCUS LUNDHOLM
 
  Ej St SESKARÖ IF
 
 

Klass: H140


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 92.14 VITTJÄRVS IK.1 1 31.06 31.06 LARS-GUNNAR FALK
      2 67.13 36.07 KENT TUOREMAA
      3 92.14 25.01 ROLF EMLÉN
 
2 97.51 VITTJÄRVS IK.2 1 28.32 28.32 LARS JOHANSSON
      2 63.27 34.55 URBAN ENGSTRÖM
      3 97.51 34.24 BJÖRN LUNDSTEN
 
3 136.42 SESKARÖ IF 1 39.31 39.31 SOLBRITT INNALA
      2 88.00 48.29 ESBJÖRN NYSTRÖM
      3 136.42 48.42 KARL-ERIK NYSTRÖM
 
4 146.27 PITEÅ IF 1 58.37 58.37 ULF LINDMARK
      2 97.35 38.58 TORBJÖRN LUNDBERG
      3 146.27 48.52 ULF NORDLUND
 
  Ej St OK RENEN
 
 

Klass: H170


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 74.52 BODENS BK 1 21.53 21.53 MATTS ENGVALL
      2 51.14 29.21 CLAS-GÖRAN LUND
      3 74.52 23.38 KJELL SANDSTRÖM
 
2 91.12 OK RENEN.2 1 24.01 24.01 EJE ANDERSSON
      2 61.53 37.52 LENNART SJÖHED
      3 91.12 29.19 KJELL MÖRTBERG
 
3 94.57 ÖVERTORNEÅ IF.1 1 35.32 35.32 HÅKAN JUNTTI
      2 62.03 26.31 OLLE DAHLÄGG
      3 94.57 32.54 ANDERS FORS
 
4 102.50 ARVIDSJAURS OK 1 27.40 27.40 BIRGER LUNDBERG
      2 59.20 31.40 PER-ARNE BRÄNNSTRÖM
      3 102.50 43.30 INGEMAR LUNDSTRÖM
 
  Utg SESKARÖ IF 1 Utg 32.56 INGEMAR SANDSTRÖM
      2 Utg 25.16 JAN LINDELÖF
      3 Utg 24.06 HANS YLIPÄÄ
 
  Utg ÖVERTORNEÅ IF.2 1 25.26 25.26 HENRY BARSK
      2 54.03 28.37 AHTI AASA
      3 Utg 88.42 BENGT JOHANSSON
 
  Ej St OK RENEN.1
  Ej St I 19 IF.2
  Ej St I 19 IF.1
 
 

Klass: H21


Plac Sluttid Klubb Sträcka VxTid StrTid Löpare
 
1 112.48 OK RENEN 1 37.01 37.01 MELKER PETTERSSON
      2 70.53 33.52 ANDERS BENNITZ
      3 112.48 41.55 CLAES THURESSON
 
2 116.22 I 19 IF.1 1 36.47 36.47 THOMAS ÖBERG
      2 78.19 41.32 MATS WESTIN
      3 116.22 38.03 FRANS WICKBOM
 
3 116.59 SESKARÖ IF 1 44.10 44.10 STEFAN JUNTTI
      2 81.00 36.50 ROLF SÖDERHOLM
      3 116.59 35.59 LARS LUNDQVIST
 
4 140.05 ÄLVSBY IF 1 37.22 37.22 DANIEL NORDEBO
      2 86.54 49.32 VIKTOR BRÄNNMARK
      3 140.05 53.11 KARL-ERIK LINDBÄCK
 
5 141.09 VITTJÄRVS IK 1 56.19 56.19 DAVID LUNDSTEN
      2 102.44 46.25 ANDREAS LUNDSTEN
      3 141.09 38.25 PETER WESTIN
 
6 184.04 OK VARGEN 1 35.11 35.11 SIMON WALLER
      2 77.58 42.47 SVANTE LARSSON
      3 184.04 106.06 EMIL BERGSTRÖM
 
  Ej St I 19 IF.2
 
 

Klass:   INSK.1    Bana: 1260


Plac Sluttid Löpare Klubb
1 10.20 ELVIRA ÖBERG PITEÅ IF  
2 10.47 ELIAS PESSA HAPARANDA OK  
3 16.32 WILLIAM JUNTTI HAPARANDA OK  
4 19.22 ERIK Johansson-Ström VITTJÄRVS IK  
5 22.18 SOFIA LUNDQVIST OK VARGEN  
 
 

Klass:   Ö.3    Bana: 2.640


Plac Sluttid Löpare Klubb
1 27.13 HANNA ÖBERG PITEÅ IF  
2 28.45 IDA SUNDSTRÖM OK RENEN  
3 56.47 HANNA LARSSON BERGNÄSETS AIK  
4 57.40 LINNÉA NORDBERG TIERP SOK  
5 64.43 MARLENE VESTIN ÄLVSBY IF  
  Utgått IDA SANDBERG OK VARGEN  
 
 

Klass:   Ö.6    Bana: 3670 Ö6


Plac Sluttid Löpare Klubb
1 58.28 AGNETA HOLMGREN BERGNÄSETS AIK  
2 61.48 VIKTORIA ÖBERG PITEÅ IF  
3 81.55 HÅKAN MYRLUND PITEÅ IF  
4 87.54 JONATAN SANDBERG OK VARGEN  
 
 

Klass:   Ö.9    Bana: 4.650 Ö9


Plac Sluttid Löpare Klubb
1 70.59 ESA VANNINEN AlPi