Säivisnäs 3/7

By | May 7, 2017

Orientering

 

 

 

 

 

34 orienterare från 9 olika föreningar tränade orientering i området kring Sangishavsbad-Säivis.

Fyra olika svårighetsklasser och banor erbjöds löparna.

 

 

 

Resultat nedan.

 

 

 

 

 

Vit bana-2080 meter

 

 

 

 

 

Plac.

 

 

 

 

 

 

1

Jenny Jakobssson

Kalix SK

19.31

 

 

 

2

Jens Westin

Seskarö IF

20.31

 

 

 

Violett bana – 2710 meter

 

 

 

 

 

Palc.

 

 

 

 

 

 

1

Rebecka Tholerud

Övertorneå IF

23.02

 

 

 

2

Paavo Jussila

Kroppa IF

26.01

 

 

 

3

Anja Vanninen

Alatornion Pirkat

38.23

 

 

 

4

Anna-Lena Pessa

Haparanda OK

68.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svart bana Mellan 3950 meter

 

 

 

 

Plac

 

 

 

 

 

 

1

Esko Pirkonen

Alatornion Pirkat

28.12

 

 

 

2

Reijo Hiekanen

Alatornion Pirkat

31.58

 

 

 

3

Bror Alatalo

Haparanda OK

32.10

 

 

 

4

Esa Vanninen

Alatornion Pirkat

36.57

 

 

 

5

Karl-Erik Nyström

Seskarö IF

38.40

 

 

 

6

Ingemar sandström

Seskarö IF

38.57

 

 

 

7

Camilla Fryksell

Övertorneå IF

39.01

 

 

 

8

Åke Saloniemi

Övertorneå IF

39.54

 

 

 

9

Lars-Peter Isaksson

Skellefteå OK

40.52

 

 

 

10

Elin Saloniemi

Övertorneå IF

43.47

 

 

 

11

Per-Erik Humla

Haparanda OK

46.43

 

 

 

12

Lars Johanson

 OK Vargen

49.21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svart bana Lång 6030 meter

 

 

 

 

 

Plac.

 

 

 

 

 

 

1

Johan Klippmark

Haparanda OK

39.30

 

 

 

2

Arto Vilppola

Alatornion Pirkat

40.54

 

 

 

3

Jan Lindelöf

Seskarö IF

47.07

 

 

 

4

Håkan Tholerud

Övertorneå IF

48.59

 

 

 

5

Johanna Tholerud

Övertorneå IF

50.49

 

 

 

6

Jan Lindström

Seskarö IF

51.17

 

 

 

7

Jani Harju

Pellon Ponsi

53.13

 

 

 

7

Bo Svedlund

Haparanda OK

53.13

 

 

 

9

Roger Westin

Seskarö IF

53.44

 

 

 

10

Mariana Jussila

Haparanda OK

53.57

 

 

 

11

Svante Larsson

OK Vargen

55.51

 

 

 

12

Ulla Johansson

Haparanda OK

62.47

 

 

 

13

Karl-Erik Vähäjärvi

Haparanda OK

70.48

 

 

 

14

Esbjörn Nyström

Seskarö IF

75.11