Vĺrtävling Resultat

By | May 7, 2017

HOK:s Vårtävling 2007, Klassresultatlista

2007-06-02

H75   2380 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Sigge Carlson Vittjärvs IK 46:19 0:00
2   Nils Henriksson Pellon Ponsi 57:06 10:47
3   Tore Nilsson OK Vargen 64:52 18:33
    Bengt Johansson Övertorneå IF Ej godk.  

H70   2900 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Erkki Alakuijala Suunta 2000 25:50 0:00
2   Nore Westin Vittjärvs IK 31:42 5:52
3   Erkki Konttajärvi Pellon Ponsi 45:08 19:18
4   Gunnar Johansson Bergnäsets AIK 45:47 19:57
5   Ingemar Lundström Arvidsjaurs OK 60:21 34:31
    Arne Blombäck OK Renen Ej start  

H65   2900 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Martti Varis Ounasvaaran Hiihtoseura 26:46 0:00
2   Arto Maronen Alatornion Pirkat 26:51 0:05
3   Toivo Pelkonen Ylikiimingin Nuijamiehet 27:20 0:34
4   Sven-Ivan Grönlund OK Renen 31:02 4:16
5   Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 34:01 7:15
6   Stig Karlsson Vidsels IK 37:42 10:56
7   Henken Eriksson Vittjärvs IK 51:10 24:24
    Kalevi Taulavuori Alatornion Pirkat Ej godk.  
    Lennart Sjöhed OK Renen Ej godk.  
    Birger Lundberg Arvidsjaurs OK Ej start  
    Almer Lundholm Boliden FFI Ej start  

H60   2900 meter   7 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Magnus Säveros Niilivaara IS 24:01 0:00
2   Lauri Mustonen Alatornion Pirkat 25:32 1:31
3   Olle Dahlhägg Övertorneå IF 28:22 4:21
4   Jukka Isoherranen Alatornion Pirkat 30:48 6:47
5   Åke Saloniemi Övertorneå IF 37:55 13:54
6   Clas-Göran Lund Bodens BK 39:16 15:15
    Esa Vanninen Alatornion Pirkat Ej start  

H55   3620 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Timo Juujärvi Ounasvaaran Hiihtoseura 30:11 0:00
2   Esko Pirkonen Alatornion Pirkat 32:43 2:32
3   Torbjörn Lundberg Piteå IF 32:44 2:33
4   Jan Lindelöf Seskarö IF 32:54 2:43
5   Lars-Gunnar Nordström Gammelstads IF 33:36 3:25
6   Roland Jansson Älvsby IF OK 34:00 3:49
7   Eje Andersson OK Renen 34:12 4:01
8   Kjell Sandström Bodens BK 35:09 4:58
9   Kullervo Torikka Karihaaran Karu 35:23 5:12
10   Raimo Mäki-Jokela Alatornion Pirkat 68:07 37:56
    Robert Svartholm Gammelstads IF Ej start  

H50   3620 meter   7 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Paavo Siponen Alatornion Pirkat 32:40 0:00
2   Tore Eriksson Arvidsjaurs OK 36:02 3:22
3   Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 36:57 4:17
4   Pentti Svenn Alatornion Pirkat 45:00 12:20
5   Fredrik Holmgren Vittjärvs IK 51:48 19:08
6   Anders Fors Övertorneå IF 60:59 28:19
    Pentti Poikela Lapin Veikot Ej godk.  

H45   4740 meter   16 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Sture Norén Älvsby IF OK 36:45 0:00
2   Fredrik Salén OK Renen 39:44 2:59
3   Henry Barsk Övertorneå IF 42:15 5:30
4   Anders Abrahamsson Gammelstads IF 45:38 8:53
5   Richard Holmgren Bergnäsets AIK 46:19 9:34
6   Håkan Rosen OK Renen 49:00 12:15
7   Svante Larsson OK Vargen 51:10 14:25
8   Arto Vilppola Alatornion Pirkat 51:59 15:14
9   Tore Svedlund Seskarö IF 52:04 15:19
10   Jan Sundström OK Renen 59:20 22:35
11   Björn Lundsten Vittjärvs IK 67:36 30:51
12   Mikael Kivijärvi OK Renen 68:51 32:06
    Tapani Heikkuri Alatornion Pirkat Ej godk.  
    Mikael Nyström OK Renen Ej godk.  
    Håkan Tholerud Övertorneå IF Ej godk.  
    Sven-Erik Pajala OK Renen Ej start  

H40   4740 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Peter Westin Vittjärvs IK 38:00 0:00
2   Mats Andersson Vittjärvs IK 38:55 0:55
3   Roger Westin Seskarö IF 46:50 8:50
4   Kjell Henriksson Seskarö IF 61:53 23:53
    Ahti Aasa Övertorneå IF Ej start  

H21   6970 meter   15 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Mats Westin I 19 IF 53:44 0:00
2   Sven Lundbäck Stora Tuna OK 55:27 1:43
3   Timo Heikkilä Oulaisten Huima 55:36 1:52
4   Claes Turesson OK Renen 59:12 5:28
5   Lars Lundqvist Seskarö IF 61:06 7:22
6   Markku Oikarinen Alatornion Pirkat 62:15 8:31
7   Jani Harju Pellon Ponsi 62:28 8:44
8   Teemu Niskanen Ounasvaaran Hiihtoseura 62:55 9:11
9   Risto Luodonpää Alatornion Pirkat 75:28 21:44
10   Christian Bigler Umeå OK 88:18 34:34
11   Donald McCarthy OK Renen 88:51 35:07
    Mats Luspa IFK Kiruna Ej godk.  
    Frans Wickbom I 19 IF Ej start  
    Jacob Westborg Vittjärvs IK Ej start  
    Melker Pettersson OK Renen Ej start  

H18   4740 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
    Emil Johansson Gammelstads IF Ej start  

H16   3620 meter   10 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Fredrik Pajala OK Renen 29:03 0:00
2   Carl Holmgren Vittjärvs IK 34:39 5:36
3   Björn Tomas Minde Gammelstads IF 35:39 6:36
4   Viktor Brännmark Älvsby IF OK 38:13 9:10
5   Johan Bergman OK Renen 47:47 18:44
6   Emil Bergström OK Vargen 48:02 18:59
7   Markus Lundholm OK Renen 50:24 21:21
8   Jonathan Sandberg OK Vargen 63:32 34:29
    Samuel Aasa Övertorneå IF Ej start  
    Patrik Nyström OK Renen Ej start  

H14   2930 meter   10 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Fredrik Ögren Bergnäsets AIK 24:54 0:00
2   Joar Svartholm Gammelstads IF 26:08 1:14
3   Filip Salén OK Renen 30:07 5:13
4   Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 34:31 9:37
5   Viktor von Heijne Bergnäsets AIK 36:08 11:14
6   Victor Henriksson Seskarö IF 38:12 13:18
7   Petter Bergman OK Renen 41:05 16:11
8   Ville Hyvärinen Haparanda OK 47:07 22:13
    Olle Rensgard OK Renen Ej start  
    Oskar Johansson Gammelstads IF Ej start  

H12   2560 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   David Pessa Haparanda OK 22:38 0:00
2   Erik Ögren Bergnäsets AIK 30:42 8:04
    Joel Larsson Gammelstads IF Ej start  
    Olov Byberg Vittjärvs IK Ej start  

H10   2340 meter   7 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Nils Henriksson Seskarö IF 17:26 0:00
2   Arvid Holmgren Vittjärvs IK 19:23 1:57
3   Robin Salén OK Renen 21:02 3:36
4   Jakob Pessa Haparanda OK 21:19 3:53
5   Erik Pakkala Vittjärvs IK 30:00 12:34
6   Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 34:21 16:55
    Anton Sandberg OK Vargen Ej godk.  

D70   2350 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Maud Nordström Vittjärvs IK 62:33 0:00

D65   2350 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Ann Persson Piteå IF 32:05 0:00
2   Laila Myrlund Piteå IF 34:31 2:26
3   Aira Mylly Ounasvaaran Hiihtoseura 36:51 4:46

D60   3260 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Anja Vanninen Alatornion Pirkat 55:58 0:00
2   Ulla Perhult OK Vargen 58:53 2:55

D55   3260 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Irene Danielsson Piteå IF 49:58 0:00
    Marlene Vestin Älvsby IF OK Ej godk.  

D50   3260 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Ann Jansson Älvsby IF OK 43:04 0:00
2   Inger Wennberg OK Renen 50:52 7:48

D45   4000 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Agneta Holmgren Vittjärvs IK 55:27 0:00
2   Gunilla Salén OK Renen 80:02 24:35

D40   4000 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Birgitta Mörtberg-Pajala OK Renen 52:29 0:00
2   Tuula Aho Alatornion Pirkat 61:55 9:26
3   Lea Pirttilä Ounasvaaran Hiihtoseura 65:15 12:46
4   Solbritt Innala Seskarö IF 67:08 14:39
5   Birgit Lundkvist OK Vargen 72:26 19:57
6   Anneli Wickbom Vittjärvs IK 77:16 24:47
7   Eva Leffler OK Renen 84:05 31:36
    Ylva Nilsson OK Renen Ej godk.  

D35   3620 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Susanne Andersson Vittjärvs IK 69:57 0:00

D21   5130 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Carin Emlén Vittjärvs IK 47:15 0:00
2   Therese Hedström Lycksele IF 60:01 12:46

D20   4740 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Helena Moberg OK Renen 74:16 0:00

D18   4000 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Camilla Fryksell Övertorneå IF 55:59 0:00
2   Thérese Eriksson Arvidsjaurs OK 59:42 3:43
3   Johanna Tholerud Övertorneå IF 76:30 20:31
4   Maarja Kirt Övertorneå IF 89:08 33:09
    Ylva Abrahamsson Gammelstads IF Ej start  

D16   3260 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Jenni Kokkonen Alatornion Pirkat 32:46 0:00
2   Heli Svenn Alatornion Pirkat 34:45 1:59
3   Hanna Kivijärvi OK Renen 39:42 6:56
4   Sara Lundsten Vittjärvs IK 40:36 7:50
5   Sanni Keisu Alatornion Pirkat 61:08 28:22

D14   2930 meter   14 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Amanda Holmgren Vittjärvs IK 27:24 0:00
2   Josefine E Tuoremaa Vittjärvs IK 30:06 2:42
3   Evelina Wickbom Vittjärvs IK 30:43 3:19
4   Linnea Sundström OK Renen 32:16 4:52
5   Anna Johansson-Ström Vittjärvs IK 34:46 7:22
6   Helena Lundkvist OK Vargen 35:41 8:17
7   Ida Norén Älvsby IF OK 36:05 8:41
8   Julia Sipola Vittjärvs IK 37:00 9:36
9   Andrea Wickbom Vittjärvs IK 39:42 12:18
10   Emma Bergström OK Vargen 42:55 15:31
11   Siri Westborg Vittjärvs IK 54:47 27:23
12   Hilda Eriksson Gammelstads IF 55:34 28:10
13   Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 80:06 52:42
    Moa Rosen OK Renen Ej godk.  

D12   2560 meter   12 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Lisa Sundström OK Renen 22:42 0:00
2   Isabel Salén OK Renen 28:57 6:15
3   Fanny Andersson Vittjärvs IK 29:40 6:58
4   Julia Ekersund Övertorneå IF 32:17 9:35
5   Emma Pakkala Vittjärvs IK 39:35 16:53
6   Linnéa Emlén Vittjärvs IK 40:06 17:24
7   Sofia Pekkari Ericsson OK Renen 53:03 30:21
8   Susanne Nilsson OK Renen 67:15 44:33
    Ida Sandberg OK Vargen Ej godk.  
    Ida Sundström OK Renen Ej godk.  
    Hanna Larsson Bergnäsets AIK Ej start  
    Sigrid Holmgren Bergnäsets AIK Ej start  

D10   2340 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Josefine Andersson Vittjärvs IK 22:35 0:00
2   Johanna Lundqvist OK Vargen 35:25 12:50
3   Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 45:54 23:19
4   Elin Bergström OK Vargen 49:52 27:17
    Ida Johansson Gammelstads IF Ej start  

U3   2560 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
    August Eriksson Gammelstads IF Ej godk.  

U2   2340 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Rebecka Havo OK Renen 22:33 0:00
2   Oscar Sundbaum Vittjärvs IK 28:25 5:52
3   Simon Andersson Vittjärvs IK 30:01 7:28
4   Thea Berglund Vittjärvs IK 40:00 17:27

U1   1910 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Oskar Havo OK Renen 21:35 0:00
2   Sofia Westin Vittjärvs IK 22:31 0:56
3   Albin Emlén Vittjärvs IK 28:43 7:08
4   Mikael Eriksson Vittjärvs IK 30:47 9:12
    Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK Ej start  

INSKOLNING   1910 meter   14 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
    Carolina Westin Vittjärvs IK Godkänd  
    David Rosen OK Renen Godkänd  
    Elias Pessa Haparanda OK Godkänd  
    Ellen Fahlgren Vittjärvs IK Godkänd  
    Emil Perman Vittjärvs IK Godkänd  
    Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK Godkänd  
    Henrik Perman Vittjärvs IK Godkänd  
    Karin Rönnbäck Haparanda OK Godkänd  
    Kristina Tholerud Övertorneå IF Godkänd  
    Lovisa Larsen OK Renen Godkänd  
    Robert Stenlund OK Renen Godkänd  
    Sally Berglund Vittjärvs IK Godkänd  
    William Juntti Haparanda OK Godkänd  
    Maria Bergström OK Vargen Ej godk.  

ÖPPEN 3   2930 meter   9 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Liisa Vikström Ounasvaaran Hiihtoseura 36:39 0:00
2   Lena Lundsten Vittjärvs IK 36:55 0:16
3   Christina Nordström Bodens BK 37:38 0:59
4   Göran Honkamaa Vittjärvs IK 53:54 17:15
5   Karin Svartholm Gammelstads IF 59:35 22:56
6   Marie Ström Vittjärvs IK 68:23 31:44
7   Tage Sandberg OK Vargen 78:20 41:41
8   Astrid Sandberg OK Vargen 89:27 52:48
    Anna-Karin Larsson Gammelstads IF Ej godk.  

ÖPPEN 6   4740 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Kent Tuoremaa Vittjärvs IK 47:14 0:00
2   Lars Johansson Vittjärvs IK 47:53 0:39
3   Mats Drugge Vittjärvs IK 55:30 8:16
4   Krister Berglund Vittjärvs IK 56:45 9:31
5   Nina Nilsson Umeå OK 75:13 27:59
6   Lars Blomberg Gammelstads IF 80:56 33:42
7   Anna Sjöstedt Umeå OK 87:49 40:35
    Ulrika Johansson Umeå OK Ej godk.  

ÖPPEN 9   5130 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1   Andreas Engvall Bodens BK 49:27 0:00
2   Alf Bergman OK Renen 53:50 4:23
3   Matts Engvall Bodens BK 55:50 6:23
4   Krister Rosendahl OK Renen 56:54 7:27
5   Magnus Blomberg Gammelstads IF 58:45 9:18
6   Markus Palokangas Alatornion Pirkat 73:20 23:53

Skapad 2007-06-02 16:06:52 med OLA version 3.5.1