Sprint 10/8

By | May 7, 2017

Sprint-OL 10/8-2010Resultatlista

David Pessa och Elis Franzén Haparanda Orientersklubb stod för sprintträning på av dem nyproducerad karta Gräns-, Tornedalsskolan. Intresset var stort då 56 starter gjordes på 4 olika banor.
Flera deltagare uttryckte sin uppskattning för denna form av orientering (sprint) inom stadsmiljö och önskade liknande arrangemang framöver.
Roligt även att flera nya orienterare deltog såsom bröderna Vilhelm och Gustav Pesula där de i kväll visade att de efter lite mer träning kommer att ge de mer meriterade löparna en match framöver.
Resultat framgår nedan.


Bana: 1   Korta 930 meter 12 kontroller


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Hans Ylipää Seskarö IF 5.23
2 Roger Westin Seskarö IF 5.54
3 Elias Pessa Haparanda OK 7.09
4 Vilhelm Pesula Haparanda OK 16.28
  1 deltagare utan tid    
       


Bana: 2   Mellan 1320 meter 16 kontroller


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Jan Lindelöf Seskarö IF 7.49
2 Hans Ylipää Seskarö IF 8.29
3 Roger Westin Seskarö IF 9.01
4 Hans Rahkola Haparanda OK 10.30
5 Jakob Pessa Haparanda OK 12.11
6 Jens Westin Seskarö IF 12.23
7 Gustav Pesula Haparanda OK 13.09
       
8 Kalevi Taulavuori ALPI 35.35
       

2 deltagare utan tid


Bana: 3   Långa 1660 meter  21 kontroller


Plac Löpare Klubb Sluttid

  

1 Jan Lindelöf Seskarö IF 12.27
2 Jyrki Pessa Haparanda OK 12.42
3 Håkan Tholerud Övertorneå IF 12.57
4 Lauri Mustonen ALPI 13.46
5 Ann-Sofi Pessa Haparanda OK 14.58
6 Kari Pessa Haparanda OK 16.05
7 Rebecka Tholerud Övertorneå IF 17.18
8 Esbjörn Nyström Seskarö IF 17.59
9 Hans Rahkola Haparanda OK 18.33
10 Anna-Lena Pessa Haparanda 18.39
11 Gösta Klippmark Haparanda OK 19.08
12 Karl-Erik Nyström Seskarö IF 22.40
       
       
13 Hans Ylipää Seskarö IF 25.05
       
       
       
14 Åke Saloniemi Övertorneå IF 27.25
  6 löpare utgått    
       
       
       
       
       
       
       
       


Bana: 4   Extra bana 1070 meter 15 Kontroller


Plac Löpare Klubb Sluttid
1 Kari Pessa Haparanda OK 7.17
2 Jyrki Pessa Haparanda OK 7.25
3 Jan Lindelöf Seskarö IF 7.34
4 Hans Ylipää Seskarö IF 7.38
5 Håkan Tholerud Övertorneå IF 7.39
6 Jakob Pessa Haparanda OK 7.43
7 Mia Jakobsson Haparanda OK 7.57
8 Jens Westin Seskarö IF 8.34
9 Roger Westin Seskarö IF 8.57
10 Esbjörn Nyström Seskarö IF 9.08
11 Ann-Sofi Pessa Haparanda OK 9.33
12 Gösta Klippmark Haparanda OK 10.14
13 Hans Rahkola Haparanda OK 10.34
14 Elias Pessa Haparanda OK 10.37
15 Åke Saloniemi Övertorneå IF 11.05
16 Anna-Lena Pessa Haparanda 11.17
17 Rebecka Tholerud Övertorneå IF 12.53
18 Villhelm Pesula Haparanda OK 13.24
19 Kristina Tholerud Övertorneå IF 13.42
20 Karl-Erik Nyström Seskarö IF 13.57

1 deltagare utan tid