DM-Lĺng 23/8

av | maj 7, 2017

DM-Lång 23/8, Klassresultatlista

2008-08-23

D10   2070 meter   5 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Elin Nordlund Piteå IF 23:09 0:00
2 Elvira Öberg Piteå IF 27:25 4:16
3 Ida Gustafsson Arvidsjaurs OK 28:54 5:45
4 Johanna Lundkvist OK Vargen 30:38 7:29
  Sofia Westin Vittjärvs IK Ej start  

D12   2930 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Isabel Salén OK Renen 32:19 0:00
2 Ida Nordlund Piteå IF 32:26 0:07
3 Josefine Andersson Vittjärvs IK 33:31 1:12
4 Sofia Pekkari Ericsson OK Renen 36:19 4:00
5 Linnéa Emlén Vittjärvs IK 37:34 5:15
6 Sigrid Holmgren Bergnäsets AIK 42:06 9:47
7 Susanne Nilsson OK Renen 44:05 11:46
8 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 49:02 16:43
9 Stina von Heijne Bergnäsets AIK 55:02 22:43

D14   3530 meter   10 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 35:29 0:00
2 Josefine E Tuoremaa Vittjärvs IK 39:57 4:28
3 Helena Lundkvist OK Vargen 40:49 5:20
4 Julia Sipola Vittjärvs IK 42:16 6:47
5 Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 45:18 9:49
6 Rebecka Tholerud Övertorneå IF 56:30 21:01
7 Hanna Öberg Piteå IF 56:47 21:18
8 Fanny Andersson Vittjärvs IK 58:12 22:43
9 Ina Westin Seskarö IF 61:35 26:06
  Anna Johansson-Ström Vittjärvs IK Ej godk.  

D16   3720 meter   8 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Emma Bergström OK Vargen 50:37 0:00
2 Linnea Sundström OK Renen 52:33 1:56
3 Reike Bruns Älvsby IF OK 57:53 7:16
4 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 58:10 7:33
5 Johanna Ek OK Vargen 67:38 17:01
  Evelina Christoffersson OK Renen Ej godk.  
  Sara Lundbäck OK Vargen Ej godk.  
  Amanda Holmgren Vittjärvs IK Ej start  

D18   4430 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Linda Norén Arvidsjaurs OK 57:45 0:00
2 Camilla Fryksell Övertorneå IF 72:51 15:06
3 Thérese Eriksson Arvidsjaurs OK 75:46 18:01

D20   6060 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Elin Saloniemi Övertorneå IF 110:47 0:00

D21   7360 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Lena Turesson OK Renen 74:50 0:00
2 Eija Hannuksela SK Pohjantähti 100:49 25:59
  Ylva Abrahamsson Gammelstads IF Ej godk.  

D35   5180 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Karin Wollbrand OK Renen 54:48 0:00
2 Viktoria Öberg Piteå IF 71:53 17:05
  Susanne Andersson Vittjärvs IK Ej godk.  

D40   4430 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Susanne Andersson Piteå IF 55:41 0:00
2 Tarja Taulavuori Alatornion Pirkat 62:17 6:36
3 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 78:10 22:29
4 Birgit Lundkvist OK Vargen 86:12 30:31
5 Ylva Nilsson OK Renen 109:38 53:57
  Solbritt Innala Seskarö IF Ej godk.  

D45   4430 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Gunilla Salén OK Renen 83:51 0:00
2 Eva Leffler OK Renen 96:26 12:35
  Lena Lundsten Vittjärvs IK Ej godk.  

D50   3720 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Agneta Holmgren Bergnäsets AIK 48:48 0:00
2 Inger Wennberg OK Renen 65:17 16:29
3 Ann Jansson Älvsby IF OK 71:21 22:33

D55   3720 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Berit Öström Pajala IF 49:16 0:00
2 Kerstin Malmborg OK Renen 60:13 10:57
3 Irene Danielsson Piteå IF 68:42 19:26
  Marlene Vestin Älvsby IF OK Ej godk.  

D65   2980 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Ann Persson Piteå IF 44:44 0:00
  Gudrun Klaveness Vittjärvs IK Ej godk.  

D70   2980 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Laila Myrlund Piteå IF 45:53 0:00
2 Ingrid Wickbom Vittjärvs IK 64:10 18:17

H10   2070 meter   5 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Robin Salén OK Renen 21:41 0:00
2 Simon Andersson Vittjärvs IK 23:33 1:52
3 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 24:38 2:57
4 Albin Emlén Vittjärvs IK 28:44 7:03
5 Jakob Pessa Haparanda OK 45:07 23:26

H12   2930 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Oscar Westin Vittjärvs IK 29:01 0:00
2 Kalle Henriksson Gammelstads IF 32:04 3:03
3 Nils Henriksson Seskarö IF 32:05 3:04
4 Oscar Öqvist Bergnäsets AIK 60:31 31:30
5 Anton Björkman OK Vargen 73:26 44:25
  Anton Sandberg OK Vargen Ej godk.  
  Jens Westin Seskarö IF Ej godk.  
  Arvid Holmgren Vittjärvs IK Ej start  
  Joel Larsson Gammelstads IF Ej start  

H14   3530 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Jonas Larson Bergnäsets AIK 28:27 0:00
2 Filip Salén OK Renen 36:03 7:36
3 Petter Bergman OK Renen 38:38 10:11
4 Erik Ögren Bergnäsets AIK 39:09 10:42
5 Axel Christoffersson OK Renen 41:09 12:42
6 Victor Henriksson Seskarö IF 44:46 16:19
7 Elis Franzen Haparanda OK 47:40 19:13
8 Olov Byberg Vittjärvs IK 48:53 20:26
9 David Pessa Haparanda OK 56:46 28:19

H16   5180 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 53:07 0:00
2 Viktor Brännmark Älvsby IF OK 58:33 5:26
3 Johan Bergman OK Renen 64:13 11:06
4 Markus Lundholm OK Renen 78:45 25:38
5 Samuel Aasa Övertorneå IF 88:25 35:18
6 Carl Holmgren Bergnäsets AIK 94:47 41:40
  Ville Hyvärinen Haparanda OK Ej godk.  
  Björn Tomas Minde Gammelstads IF Ej start  
  Viktor von Heijne Bergnäsets AIK Ej start  

H18   6060 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Emil Bergström OK Vargen 97:48 0:00

H20   7360 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Robert Rensgard OK Renen 87:53 0:00
2 David Lundsten Vittjärvs IK 89:51 1:58
3 Andreas Lundsten Vittjärvs IK 97:48 9:55

H21   11330 meter   18 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Lars Lundqvist Seskarö IF 110:53 0:00
2 Peter Westin Vittjärvs IK 113:07 2:14
3 Melker Pettersson OK Renen 114:10 3:17
4 Jari Hannuksela SK Pohjantähti 118:38 7:45
5 Rolf Söderholm Seskarö IF 122:12 11:19
6 Mats Westin I 19 IF 123:58 13:05
7 Simon Waller OK Vargen 127:01 16:08
8 Jani Harju Pellon Ponsi 150:50 39:57
9 Risto Luodonpää Alatornion Pirkat 153:30 42:37
10 Juho-Matti Taivainen Pellon Ponsi 164:13 53:20
  Anders Bennitz OK Renen Ej godk.  
  Daniel Nordebo Älvsby IF OK Ej godk.  
  Arto Vilppola Alatornion Pirkat Ej godk.  
  Timo Heikkilä Oulaisten Huima Ej godk.  
  Lauri Kortelainen Alatornion Pirkat Ej godk.  
  Frans Wickbom I 19 IF Ej godk.  
  Severin Oeschger OLG Kölliken Ej start  
  Claes Turesson OK Renen Ej start  

H35   7360 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+ E1pl
1 Tomas Öberg I 19 IF 82:08 0:00 1

H40   6060 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Jan Lindström Seskarö IF 77:13 0:00
2 Jan Christoffersson OK Renen 78:31 1:18
3 Roger Westin Seskarö IF 86:01 8:48
4 Ulf Lindmark Piteå IF 88:23 11:10
  Patrik von Heijne Bergnäsets AIK Ej godk.  
  Krister Rosendahl OK Renen Ej start  

H45   6060 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Alf Bergman OK Renen 71:03 0:00
2 Lars Johansson Vittjärvs IK 77:06 6:03
3 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 80:06 9:03
4 Markku Oikarinen Alatornion Pirkat 84:15 13:12
5 Björn Lundsten Vittjärvs IK 84:26 13:23
6 Ahti Aasa Övertorneå IF 85:29 14:26
7 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 105:44 34:41

H50   5180 meter   8 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Sture Norén Älvsby IF OK 50:30 0:00
2 Svante Larsson OK Vargen 52:47 2:17
3 Henry Barsk Övertorneå IF 56:58 6:28
4 Fredrik Salén OK Renen 58:11 7:41
5 Urban Engström Vittjärvs IK 67:22 16:52
6 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 82:01 31:31
  Fredrik Holmgren Bergnäsets AIK Ej start  
  Lars-Gunnar Falk Vittjärvs IK Ej start  

H55   5180 meter   14 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Rolf Emlén Vittjärvs IK 54:00 0:00
2 Torbjörn Lundberg Piteå IF 58:00 4:00
3 Roland Jansson Älvsby IF OK 62:55 8:55
4 Lars-Gunnar Nordström Gammelstads IF 65:15 11:15
5 Robert Svartholm Gammelstads IF 69:46 15:46
6 Lennart Larsson I 19 IF 72:37 18:37
7 Christer Norén Arvidsjaurs OK 73:09 19:09
8 Jan Lindelöf Seskarö IF 73:35 19:35
  Göran Wuopio Vittjärvs IK Ej godk.  
  Hans Ylipää Seskarö IF Ej godk.  
  Jouko Ekonoja YllRa Ej start  
  Esko Pirkonen Alatornion Pirkat Ej start  
  Kjell Sandström Bodens BK Ej start  
  Sven Matti Vittjärvs IK Ej start  

H60   4200 meter   10 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK 45:57 0:00
2 Åke Saloniemi Övertorneå IF 56:12 10:15
3 Kjell Mörtberg OK Renen 58:34 12:37
4 Eje Andersson OK Renen 58:52 12:55
5 Matts Engvall Bodens BK 67:39 21:42
6 Olle Dahlhägg Övertorneå IF 75:14 29:17
  Clas-Göran Lund Bodens BK Ej godk.  
  Urpo Rundgren YllRa Ej start  
  Reijo Hiekkanen Alatornion Pirkat Ej start  
  Håkan Juntti Övertorneå IF Ej start  

H65   4200 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Arto Maronen Alatornion Pirkat 50:54 0:00
2 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 54:14 3:20
3 Lars Lundholm OK Renen 56:40 5:46
4 Henken Eriksson I 19 IF 59:06 8:12
5 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 63:02 12:08
6 Sven-Ivan Grönlund OK Renen 70:49 19:55
7 Karl-Erik Nyström Seskarö IF 72:42 21:48
8 Olle Dådring Vidsels IK 79:44 28:50
  Christer Lundin OK Renen Ej godk.  

H70   4200 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Nore Westin I 19 IF 49:54 0:00
2 Lennart Sjöhed OK Renen 56:36 6:42
3 Stig Karlsson Vidsels IK 57:45 7:51
4 Folke Eriksson I 19 IF 61:04 11:10
5 Martin Johansson OK Vargen 64:24 14:30
6 Gunnar Lindström OK Renen 65:56 16:02
7 Ingemar Lundström Arvidsjaurs OK 66:05 16:11
8 Gunnar Johansson Bergnäsets AIK 76:53 26:59
9 Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK 96:18 46:24
  Lars Johansson OK Vargen Ej godk.  
  Arne Blombäck OK Renen Ej start  

H75   2980 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Gunnar Westin Arvidsjaurs OK 39:22 0:00
2 Allan Olsson Bergnäsets AIK 54:34 15:12
3 Sigge Carlsson I 19 IF 58:33 19:11
4 Bengt Johansson Övertorneå IF 91:14 51:52

H80   2980 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Kyösti Jäppinen Iin Suunnistajat 51:48 0:00
2 Henry Norén Arvidsjaurs OK 65:25 13:37
3 Jan Wickbom I 19 IF 72:17 20:29
4 Börje Lahti I 19 IF 74:19 22:31

INSK   1640 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid
  Elias Pessa Haparanda OK Godkänd
  Erik Johansson-Ström Vittjärvs IK Godkänd
  Erik Lindmark Piteå IF Godkänd
  Filip Söderholm Seskarö IF Godkänd
  Hanna Lindmark Piteå IF Godkänd
  Josefine Andersson OK Vargen Godkänd
  Kristina Tholerud Övertorneå IF Godkänd
  Mattias Vallgren Seskarö IF Godkänd
  Oscar Svanberg Bergnäsets AIK Godkänd
  Samuel Söderholm Seskarö IF Godkänd
  William Juntti Haparanda OK Godkänd  

U1   1640 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Hanna Svanberg Bergnäsets AIK 31:51 0:00
2 Elsa Christoffersson OK Renen 32:31 0:40

U2   2070 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK 27:53 0:00
2 Harald Larsson Bergnäsets AIK 34:07 6:14
3 Gabriel Larsson Gammelstads IF 38:31 10:38
4 Anna Andersson Piteå IF 46:18 18:25

U4   3530 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Hanna Larsson Bergnäsets AIK 94:18 0:00

Ö3   3530 meter   10 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Kjell Henriksson Seskarö IF 48:58 0:00
2 Ann Nordlund Piteå IF 50:16 1:18
3 Sven-Gustav Huhta Seskarö IF 51:05 2:07
4 Esbjörn Nyström Seskarö IF 52:08 3:10
5 Samuel Larsson Gammelstads IF 61:56 12:58
6 Roland Larsson Gammelstads IF 62:05 13:07
7 Maria Bergström OK Vargen 89:32 40:34
8 Anna-Karin Larsson Gammelstads IF 109:01 60:03
9 Linnea Byberg Vittjärvs IK 111:52 62:54
  Håkan Myrlund Piteå IF Ej godk.  

Ö5   4430 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Maria Svanberg Bergnäsets AIK 87:24 0:00
  Björn Svanberg Bergnäsets AIK Ej godk.  

Ö6   6060 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Stefan Juntti Seskarö IF 70:21 0:00
2 Stefan Mårtensson Bergnäsets AIK 105:47 35:26
3 Eva Wuopio Vittjärvs IK 109:05 38:44
4 Ulf Nordlund Piteå IF 127:30 57:09
  Christin Jonasson Bergnäsets AIK Ej godk.  
  Ingemar Sandström Seskarö IF Ej godk.  
  Tore Svedlund Seskarö IF Ej godk.  

Skapad 2008-08-23 17:07:23 med OLA version 4.0.0