Vĺrtävling 2006 Dag 2

By | May 7, 2017

HOK:s Vårtävling Långdistans Sön, Klassresultatlista

2006-05-21

H80   2810 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Tore Nilsson OK Vargen 62:28 0:00

H75   2810 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Börje Lahti Vittjärvs IK 43:04 0:00
2 Sigge Carlson Vittjärvs IK 60:07 17:03

H70   4050 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Lars Johansson OK Vargen 56:48 0:00
2 Elis Gustavsson Bodens BK 56:57 0:09
3 Folke Eriksson Vittjärvs IK 58:33 1:45
4 Martin Johansson OK Vargen 59:58 3:10
5 Bengt Johansson Övertorneå IF 66:49 10:01
Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK Ej godk.

H65   4050 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Nore Westin Vittjärvs IK 48:33 0:00
2 Henken Eriksson Vittjärvs IK 58:47 10:14
3 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 61:07 12:34
4 Sten Nilsson OK Renen 72:17 23:44

H60   4560 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Magnus Säveros Niilivaara IS 46:04 0:00
2 Arto Maronen Alatornion Pirkat 47:04 1:00
3 Olle Dahlhägg Övertorneå IF 47:52 1:48
4 Kjell Mörtberg OK Renen 50:32 4:28
5 Esa Vanninen Alatornion Pirkat 53:34 7:30
6 Ingemar Sandström Seskarö IF 55:15 9:11
7 Jonny Berglund Vittjärvs IK 56:02 9:58
Åke Saloniemi Övertorneå IF Ej godk.

H55   4870 meter   11 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Timo Juujärvi Ounasvaaran Hiihtoseura 39:33 0:00
2 Sven Matti Vittjärvs IK 43:32 3:59
3 Hans Ylipää Seskarö IF 43:48 4:15
4 Eje Andersson OK Renen 49:31 9:58
5 Kjell Sandström Bodens BK 49:35 10:02
6 Lauri Mustonen Alatornion Pirkat 53:09 13:36
7 Kullervo Torikka Karihaaran Karu 53:23 13:50
8 Robert Svartholm Gammelstads IF 63:42 24:09
9 Håkan Juntti Övertorneå IF 65:35 26:02
Jan Lindelöf Seskarö IF Ej godk.
Matts Engvall Bodens BK Ej godk.

H50   5530 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Rolf Emlén Vittjärvs IK 51:55 0:00
2 Roland Jansson Älvsby IF OK 61:16 9:21
3 Paavo Siponen Alatornion Pirkat 61:59 10:04
Lars-Gunnar Nordström Gammelstads IF Ej godk.
Bengt Modig Övertorneå IF Ej start
Christer Johansson Gammelstads IF Ej start

H45   5840 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Henry Barsk Övertorneå IF 50:35 0:00
2 Svante Larsson OK Vargen 50:45 0:10
3 Jan-Peter Niva Pellon Ponsi 54:31 3:56
4 Håkan Tholerud Övertorneå IF 55:01 4:26
5 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 57:43 7:08
6 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 63:37 13:02
7 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 79:11 28:36
Ilkka Kotala Ounasvaaran Hiihtoseura Ej start

H40   6460 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Per Ögren Bergnäsets AIK 58:41 0:00
2 Alf Bergman OK Renen 66:27 7:46
3 Risto Luodonpää Alatornion Pirkat 67:40 8:59
4 Arto Vilppola Alatornion Pirkat 69:16 10:35
5 Roger Westin Seskarö IF 69:31 10:50
Tore Svedlund Seskarö IF Ej godk.

H21   9740 meter   14 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Peter Öberg OK Hällen 64:49 0:00
2 Melker Pettersson SOK Viljan 72:21 7:32
2 Mats Luspa IFK Kiruna 72:21 7:32
4 Lars Lundqvist Seskarö IF 74:56 10:07
5 Frans Wickbom I 19 IF 76:53 12:04
6 Hans Persson Skogslöparna 81:34 16:45
7 Stefan Juntti Seskarö IF 82:11 17:22
8 Daniel Nordebo Älvsby IF OK 93:53 29:04
9 Nils Örlander Bergnäsets AIK 101:41 36:52
10 Tobias Olsson Bodens BK 112:57 48:08
Jani Harju Pellon Ponsi Ej godk.
Håkan Karlsson Vittjärvs IK Ej godk.
Anders Bennitz OK Renen Ej start
Simon Waller OK Vargen Ej start

H18   6460 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Tommi Uusimäki Länsi-Rajan Rasti 72:56 0:00
2 Ossi-Pekka Harjuniemi Suunta 2000 84:48 11:52
3 Samuli Keisu Alatornion Pirkat 88:54 15:58

H16   5490 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Jacob Westborg Vittjärvs IK 51:19 0:00
2 Ivar Svartholm Gammelstads IF 57:52 6:33
Nicklas Henriksson Gammelstads IF Ej start
Rickard Stenman Gammelstads IF Ej start

H14   4050 meter   6 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 55:01 0:00
2 Fredrik Ögren Bergnäsets AIK 57:55 2:54
3 Carl Holmgren Vittjärvs IK 59:53 4:52
4 Johan Bergman OK Renen 65:39 10:38
5 Filip Nilsson Vittjärvs IK 83:02 28:01
Olle Rensgard OK Renen Ej start

H12   2830 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Jonas Larson Bergnäsets AIK 24:07 0:00
2 Petter Bergman OK Renen 34:08 10:01
3 Viktor Henriksson Seskarö IF 36:20 12:13
4 Erik Ögren Bergnäsets AIK 59:14 35:07

H10   2000 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Oscar Westin Vittjärvs IK 16:52 0:00
2 Nils Henriksson Seskarö IF 19:01 2:09

D70   2480 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Ingrid Wickbom Vittjärvs IK 47:33 0:00

D60   3590 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Tuula Varis Ounasvaaran Hiihtoseura 48:32 0:00
Anja Vanninen Alatornion Pirkat Ej godk.

D55   3590 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Marketta Juujärvi Ounasvaaran Hiihtoseura 49:35 0:00
2 Ulla Perhult OK Vargen 51:24 1:49
3 Marlene Vestin Älvsby IF OK 89:27 39:52

D50   3590 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Eva Matti Vittjärvs IK 51:20 0:00
2 Ann Jansson Älvsby IF OK 54:17 2:57
Ulla Waller OK Vargen Ej start

D45   4300 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Kii Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura 53:11 0:00
2 Tarja Alaniva Pellon Ponsi 72:05 18:54
3 Christina Nordström Bodens BK 73:54 20:43

D40   4300 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Agneta Holmgren Vittjärvs IK 47:38 0:00
2 Tuula Aho Alatornion Pirkat 49:33 1:55

D35   4870 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Tarja Taulavuori Alatornion Pirkat 52:53 0:00
2 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 65:44 12:51
3 Birgit Lundkvist OK Vargen 101:18 48:25

D21   6190 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Johanna Gunnarsson OK Hällen 53:23 0:00
2 Carin Emlén Vittjärvs IK 63:19 9:56

D18   4870 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Kristina Nordebo Älvsby IF OK 62:37 0:00
2 Vilhelmiina Harjuniemi Suunta 2000 67:30 4:53
3 Johanna Tholerud Övertorneå IF 72:21 9:44
4 Elin Saloniemi Övertorneå IF 76:57 14:20
Anneli Jonsson Älvsby IF OK Ej start

D16   3540 meter   5 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Sara Rensgard OK Renen 37:48 0:00
2 Josefin Sipola Vittjärvs IK 50:17 12:29
3 Ylva Abrahamsson Gammelstads IF 52:24 14:36
4 Camilla Fryksell Övertorneå IF 57:42 19:54
5 Linnea Jonsson Älvsby IF OK 59:50 22:02

D14   3100 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Heli Svenn Alatornion Pirkat 59:39 0:00
2 Jenni Kokkonen Alatornion Pirkat 63:38 3:59
3 Hanna Kivijärvi OK Renen 78:13 18:34
Andrea Wickbom Vittjärvs IK Ej godk.

D12   2830 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Julia Sipola Vittjärvs IK 27:43 0:00
2 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 27:59 0:16
3 Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 30:31 2:48
4 Rebecca Tholerud Övertorneå IF 31:23 3:40
5 Josefine E Tuoremaa Vittjärvs IK 31:35 3:52
6 Helena Lundkvist OK Vargen 36:35 8:52
7 Oona Harjuniemi Suunta 2000 37:36 9:53
8 Siri Westborg Vittjärvs IK 46:15 18:32

D10   2000 meter   4 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Linnéa Emlén Vittjärvs IK 22:27 0:00
2 Sigrid Holmgren Bergnäsets AIK 29:01 6:34
3 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 31:15 8:48
4 Julia Mannfeldt Övertorneå IF 35:52 13:25

U3   2830 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 David Pessa Haparanda OK 23:20 0:00
2 Ville Hyvärinen Haparanda OK 29:58 6:38

U2   2000 meter   2 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
Kalle Henriksson Gammelstads IF Ej start
Sofia Nilsson Vittjärvs IK Ej start

U1   2000 meter   1 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 26:41 0:00

INSKOLNING   2000 meter   7 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK Godkänd
Jakob Pessa Haparanda OK Godkänd
Jenny Spiik Haparanda OK Godkänd
Johanna Lundqvist OK Vargen Godkänd
Karin Rönnbäck Haparanda OK Godkänd
Kristina Tholerud Övertorneå IF Godkänd
Sofia Westin Vittjärvs IK Godkänd

ÖPPEN 3   2830 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Karl-Johan Westborg Vittjärvs IK 27:50 0:00
2 Terese Sundqvist OK Renen 32:49 4:59
3 Henrik E Tuoremaa Vittjärvs IK 33:56 6:06
4 Lisa Vikström Alatornion Pirkat 35:59 8:09
5 Karin E Tuoremaa Vittjärvs IK 36:30 8:40
6 Jenny Isakson OK Vargen 51:44 23:54
7 Jessica Isaksson OK Vargen 71:49 43:59
Gunnar Johnsson Bodens BK Ej start

ÖPPEN 6   4870 meter   8 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Kent Tuoremaa Vittjärvs IK 48:48 0:00
2 Robert Sundqvist OK Renen 57:25 8:37
3 Raimo Mäki-Jokela Alatornion Pirkat 66:35 17:47
4 Leif Larsson OK Vargen 78:56 30:08
5 Rolf Johansson OK Vargen 97:25 48:37
6 Maarja Kirt Övertorneå IF 106:56 58:08
Kjell Henriksson Seskarö IF Ej godk.
Eva Leffler OK Renen Ej godk.

ÖPPEN 9   6530 meter   3 anmälda
Pl Rank Namn Förening Tid Tid+
1 Peter Nilsson Vittjärvs IK 86:03 0:00
2 Mikael Kivijärvi OK Renen 97:49 11:46
Markus Palokangas Alatornion Pirkat Ej godk.

Skapad 2006-05-21 15:58:21 med OLA version 3.5.0